Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

XLI наукова Шевченківська конференція: Тарас Шевченко в спогадах

Presenter(s): Григорій Грабович, Станіслав Росовецький, Михайло Назаренко, Олександр Боронь, Олесь Федорук, Альберт Кіпа

March 13, 2021 @ 12:00 pm - 1:30 pm

 

Наукове Товариство ім. Шевченка в Америці
Українська Вільна Академія Наук
Український Науковий Інститут Гарвардського Університету

 

У березневі дні протягом сорока одного року НТШ-А влаштовує наукові конфереції присвячені Тарасові Шевченкові, поетові, чия творчість набула загальнонаціонального та позачасового виміру. Шевченознавство останніх десятиліть займається постійною клопіткою працею, зосередившись на переакцентовуванні головних аспектів Шевченкової творчості та упорядковуванні джерельних матеріалів його біографії та літературної спадщини. При Науковому Товаристві ім Шевченка в Америці тривалий час існує видавнича Шевченкознавча програма, до якої залучено чільних науковців з України та Америки. У цьогорічних доповідях увагу зосереджено на мемуарній спадщині про Тараса Шевченка, особливостях наукової достовірності та проблемах упорядкування мемуаристики про поета, яка, по суті, є неоцінненим джерелом для науковців та громадськості

 

Доповідачі:

Григорій Грабович. “Пам’ять і жанр: до питання ‘спогадів’, ‘спогадів про інших’, і ‘спогадів про Шевченка’ зокрема”;

Станіслав Росовецький. “Специфічні труднощі видання спогадів про Шевченка”;

Михайло Назаренко. “Полемічний аспект спогадів про Шевченка”;

Олександр Боронь. “Спогади родини Ускових про Шевченка: межі достовірності”;

Олесь Федорук. “1847-й рік у Кулішевих спогадах про Шевченка”.

Закриття – Альберт Кіпа (УВАН)

Ведучий: Григорій Грабович

Просимо реєструватися:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_YPCV3r8BSZOcYzw3WgcH_Q

 

Біо доповідачів

Григорій Грабович

Григорій Грабович – літературознавець, професор Гарвардського університету, засновник та головний редактор київського видавництва та журналу «Критика». Автор багатьох монографій про творчість Тараса Шевченка, найновіша – «Шевченкові «Гайдамаки»: поема і критика» (2013), збірок статтей з історії української літератури «До історії української літератури» (1990, 2000) та «Тексти і маски» (2005). Головний редактор бібліографічного видання «Тарас Шевченко в критиці» (том I, том II (2013, 2016)). Опублікував низку статтей, присвячених різним аспектам української літератури та окремим письменникам, зокрема про Тичину та Хвильового. Перекладач поеми Миколи Бажана «Сліпці», опублікованої у “Quiet Spiders of the Hidden Soul”: Mykola (Nik) Bazhan’s Early Experimental Poetry” (2020).

 

Станіслав Росовецький

Станіслав Росовецький народився 1945 року в Херцеброку під Біліфельдом у Німеччині. Закінчив філологічний факультет Київського університету імені Тараса Шевченко 1969 року. Професор, доктор філологічних наук. Автор трьохсот наукових і науково-популярних публікацій. До кола його наукових зацікавлень належать давня українська література, фольклор, компаративістика, шевченкознавство. Автор роману «Помста Першодрукаря» (2009) та п’єс про Шевченка – «Шевченко під судом» (2008) і «Мрії про Шевченка 1859 року» (2016). Лауреат «Коронації Слова». Остання книжка «Шевченко. Сучасна біографія» (2020) потрапила до коротких списків двох номінацій «Книжки Року-2020».

 

Михайло Назаренко

Михайло Назаренко – літературознавець, критик, перекладач, кандидат філологічних наук, доцент Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Автор праць з історії української, російської та англомовних літератур, в тому числі книжок «Реальність дива (Про книги Марини та Сергія Дяченків)» (2005) та «Поховання на могилі (Шевченкова біографія у фольклорі та фейклорі)» (2006, випр. і доп. 2017; премія «ЛітАкцент року»). Співупорядник та співкоментатор зведень «Тарас Шевченко в критиці» (том I, том II (2013, 2016)) та «Спогади про Тараса Шевченка» (у друці). Автор-упорядник видання «Крім “Кобзаря”. Антологія української літератури. 1792–1883» (у друці). Лавреат літературних премій: «Єврокон», «Бронзовий равлик», премія Нори Галь за переклади з англійської (двічі), премія часопису «Новый мир».

 

Олександр Боронь

Олександр Боронь – доктор філологічних наук (2018), завідувач відділу шевченкознавства (із 2015 року) Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, член Наукового товариства ім. Шевченка (2015), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2017, у складі авторського колективу за «Шевченківську енциклопедію» в шести томах). Автор монографій «Поетика простору в творчості Тараса Шевченка» (2005), «Повісті Тараса Шевченка і західноєвропейські літератури: рецепція та інтертекстуальні зв’язки» (2014; 2015). Остання в часі книжка – «Спадщина Кобзаря Дармограя: джерела, типологія та інтертекст Шевченкових повістей» (2017). Співупорядник та співавтор коментарів зведення «Тарас Шевченко в критиці» (том I, том II (2013, 2016)). Координатор низки науково-публікаційних проєктів Інституту Критики (Київ) та Інституту джерелознавства Наукового Товариства ім. Шевченка в Америці.

 

Олесь Федорук

Олесь Федорук – літературознавець, текстолог, кандидат філологічних наук, автор багатьох праць з історії літератури, відповідальний секретар редколегії «Повного зібрання творів» Пантелеймона Куліша, керівник Центру дослідження життя і творчості П. Куліша, старший науковий співробітник відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України. Остання книга – «Роман Куліша «Чорна рада»: Історія тексту» (2019 рік).

 

Details

Date:
March 13, 2021
Time:
12:00 pm - 1:30 pm
Website:
https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_YPCV3r8BSZOcYzw3WgcH_Q

Venue

Virtual