Осередок НТШ в Чікаґо
Наукове Т-во ім. Шевченка створено в ЗСА (Ню Йорк) у 1947 р. Щоб пожвавити свою діяльність у більших скупченнях українських еміґрантів, товариство творило відділи під назвою “осередків праць НТШ”. Так дійшло до заснування в 1958 р. осередку Праці НТШ в Чікаґо, а причинився до того тодішній голова централії НТШ в ЗСА, проф. Маркетського Університету в Мільвокі, Роман Смаль-Стоцький. Основоположниками стали дійсні члени НТШ в особах д-ра Іллі Витановича, д-р Марії Овчаренко, д-р Володимира Соколовського та інші, а першим головою став д-р Павло Турула.
Першим успіхом осередку було влаштування наукової дводенної прилюдної конференції в січні 1959 р., присвяченої пам’яті українських учених, знищених і репресованих Москвою, з участю таких відомих науковців як Ю. Шевельов, Я. Пеленський, І. Витанович, І. Кошелівець і Р. Смаль-Стоцький.
На зборах осередку в квітні 1959 р., що в той час нараховував 7 дійсних членів, обрано нову управу з В. Соколовським у проводі; заступником голови стала М. Овчаренко, секретарем – П. Турула, а скарбником – д-р Роман Залуцький.
В тому ж часі відбулася друга наукова конференція, на форумі Нортвестерн Університету, присвячена 250-літтю з дня смерти гетьмана І. Мазепи, з доповіддями Р. Смаль-Стоцького, проф. Клеренца Манінґа, І. Витановича та проф. Івана Фізера.
В 1960 р. осередок був спонзором другої конференції на згаданому вже університеті, присвяченої сучасним проблемам СССР, в рямках якої, поруч професорів-американців, з доповідями виступили й українські науковці-професори, Р. Смаль-Стоцький, І. Фізер і Василь Маркусь.
У 1962 р. заходами осередку, що його тоді вдруге очолив П. Турула, за згодою Централі НТШ видано науковий збірник як 173-ій том “Записок НТШ”, присвячений засудженим у процесі СВУ культурним діячам і науковцям України. Ввійшли в той збірник теж деякі матеріяли з наукової конференції 1959 р.; редактором цього видання була М. Овчаренко.
В 1973 р. члени осередку брали участь у громадському вшануванні 100-ліття НТШ, а головним доповідачем на врочистій академії-концерті був тодішній голова НТШ в Америці, д-р Матвій Стахів.
У 1978 р. заходами дійсного і заслуженого члена НТШ проф. Юрія Мачука, що поселився в Чікаґо, відзначено 30-ліття заснування НТШ на американському терені. Влаштовано тоді прилюдну наукову конференцію, в якій виступили наші відомі історики-професори: Степан Горак, Любомир Винар і Микола Чировський.
Відновлена Ю. Мачуком діяльність осередку, якого він став головою, набрала нових форм. В 1980-81 рр. осередок очолив д-р В. Маркусь, а від осені 1981 р. – проф. Мирослав Семчишин. В 1981-84 рр. розгорнено оживлену діяльність самостійно чи в співпраці з місцевою філією Українського Католицького Університету (УКУ), Відділом Українського Лікарського Товариства Півн. Америки (УЛТПА), чи Асоціяцією Укр.-Амер. Університецьких Професорів.
В 1983 р. осередок гостив голову централі НТШ д-ра Ярослава Падоха, що виступав з доповіддю на конвенції укр. лікарів і перед ширшою громадою в Чікаґо. В осені 1983 р. осередок зорганізував громадський комітет для відзначення 110-ліття НТШ (голова меценат НТШ, д-р Петро Моцюк). Урочисті святкування відбулися в жовтні т.р., і тоді ж осередок зібрав 30 тисяч дол. на фонд НТШ. В грудні 1983 р. влаштовано прилюдну конференцію, присвячену голодовій катастрофі у Україні 1932-33 рр.
Крім цих більших імпрез, в останніх роках влаштовано ряд довопідей членів осередку. Серед доповідачів були: М. Семчишин, П. Пундій, д-р Ст. Самбірський, інж. Ст. Ґоляш, д-р П. Демус, д-р В. Іваницький, о. Ст. Женчух, а з приїжджих – проф. О. Пріцак, проф. Б. Чопик, інж. А. Вовк, М. Овчаренко.
В листопаді 1984 р., відбулися чергові загальні збори осередку, на яких обрано управу: М. Семчишин – голова, П. Пундій – заступник, Ст. Ґоляш – секретар, Дм. Штогрин і мґр. Е. Басюк – члени. Контрольну комісію очолив П. Демус, а її членами стали мґр. В. Ничай і Ст. Самбірський.
М. Семчишин
Semchyshyn, Myroslav. “Oseredok Naukovoho Tovarystva im. Shevchenka v Chikago.” In Ukraïntsi v Chikago i Illinoi. V tysiacholittia Khreshchennia Ukraïny. Zbirnyk – Dovidnyk, edited by Daria Markus, 297. Chicago: Komitet tysiacholittia khrystyianstva v Ukraïni. Viddil Illinoi, 1989.
Мова оригіналу збережена. The style of the original publication has been preserved.