До української наукової громадськости

March 25, 2010

Нещодавне призначення на пост Міністра освіти і науки України Дмитра Табачника і реакція на це серед українського студенства та освітянської і наукової громадськости змушує і нас зайняти тут принципову позицію. Адже простір науки є неподільний (так було завжди, але воно, зокрема, відчутно тепер в період інтернету і ґлобалізації), тому то події в Україні прямим чином впливають на долю і на престиж української освіти і науки у світі — тобто на те, що традиційно є предметом нашої інституційної діяльности та моральної відповідальности.

У цивілізованому світі неприпустимим було б призначувати на високий державний пост людину, яка постійно, відверто і публічно зневажає великі прошарки свого суспільства, висловлює свої думки за допомогою грубих стереотипів і з метою розпалювання ворожнечі в тому ж суспільстві (твердячи, наприклад, що галичани — не українці), заперечуючи його найболючіші травми, якими для українського суспільства є сталінізм і Голодомор. Така людина, з такими публічно висловленими поглядами, взагалі не мала б обіймати будь-якої офіційної державної посади — не кажучи про пост Міністра освіти і науки, який de jure мав би бути еталоном для підопічних йому дисциплін та процесів. Що саме таке відбувається тепер в Україні, і що пан Табачник — за законами тої же України — є доктором наук, нібито істориком-науковцем, академіком і відомим політичним діячем, показує наскільки глибоко ущербним є українське наукове, а також й політичне життя і скількох справжніх реформ воно ще потребує.

У цій ситуації висловлюємо свою глибоку солідарність із тими студентами, освітянами і науковцями в Україні, які вимагають перегляду рішення про призначення Дмитра Табачника на пост Міністра освіти і науки України і замінення його людиною професійною і елементарно коректною. Закликаємо українську наукову громадськість в Україні та поза її межами зберігати високі стандарти науки і всебічно дбати про її моральний авторитет.

За Управу НТШ-А

Орест Попович
Голова
Григорій Грабович,
Заступник Голови і Науковий Секретар