- This event has passed.
Lecture “The Ukrainian-Polish joint expedition to Kholm: The artifacts of King Danylo from the 13th Century”
Presenter(s): Prof. Mykola Bevz
Head of the Department of Restoration of Architectural and Artistic Heritage at the Lviv Polytechnic National University
September 22, 2018 @ 5:00 pm - 7:00 pm
Event Navigation
Сенсаційна знахідка у День Незалежності України
24 cерпня 2018 в місті Холмі у Польщі під час археологічних досліджень місця колишнього замку–резиденції короля Русі Данила Романовича знайдено три унікальні артефакти, що підтверджують літописні згадки про архітектуру королівського храму. У Галицько-Волинському літописі стверджувалося, що: «Звів також [Данило] церкву святого Іоанна [Златоустого], красну і гожу. І споруда її була така: … троє вікон прикрашені [були] склом римським (тобто вітражами); … внутрішній же поміст її був вилитий з міді і з чистого олова, так що блищав він, як дзеркало. Дверей же її двоє [були] прикрашені каменем тесаним — галицьким білим і зеленим холмським…» (текст за Л.Махновцем).
Наведений у літописі опис, дотепер мав лише часткове підтвердження. При розкопках на місці колишнього замку короля Данила в Холмі у попередні роки було знайдено декілька фрагментів різьблених кам’яних деталей із місцевого холмського зеленого каменю (глауконітиту). Але білокам’яних архітектурних деталей, які би підверджували правдивість літописних рядків, дотепер не було виявлено. Від початку серпня цього року на замковій горі у Холмі продовжилися археологічні розкриття. І симптоматично, що 24 серпня у розкопі №46 нарешті знайдено велику архітектурну деталь з білого вапняку. Деталь має мистецьки виконану частину, яка вказує, що це ймовірно кронштейн арки дверного порталу – див. фото 1. За архітектурною стилістикою ця деталь подібна до попередньо виявлених зелених глауконітитових деталей.
У цьому ж розкопі паралельно було виявлено ще одну унікальну знахідку. Її теж можна віднести до найбільш цікавих мистецьких знахідок. Віднайдено фрагмент бронзової плитки, яка підверджує літописну згадку про поміст вилитий з міді та олова (фото 2). Поки що це перший малий фрагментик літописного помосту у вівтарній частині храму, який ще належить дослідити лабораторним способом на предмет техніки його виготовлення та мистецького вистрою.
Ще одна, не менш сенсаційна знахідка цього дня, – пластина товстого дуже якісно виготовленого скла неправильних геометричних форм, оправленої в тонку мідну смугу металу. Наймовірніше це є фрагмент згаданого у літописі вітража (римського скла), оскільки знайдено його у румовищі скісно виконаних архітектурних деталей, що можуть бути елементами колишнього віконного прорізу.
Археологічні рештки резиденції короля Данила Романовича у Холмі досліджує вже 7-ий сезон експедиція з Інституту Археології та Етнології Польської Академії Наук під керівництвом професора Анджея Буко. Безпосереднє виконання розкопок відбувається під наглядом археолога з Холма Станіслава Голуба. До складу експедиції як консультанти запрошуються епізодично українські вчені. Свідками сенсаційних знахідок стали спеціалісти зі Львова – Микола Бевз, Юрій Лукомський, Василь Петрик, Володимир Бевз.
Символічно, що такі значущі знахідки артефактів української історії XIII ст. сталися у День святкування 27-ої річниці Незалежності.
Проф., до габ. Анджей Буко
Проф., др. арх. Микола Бевз
Археолог Станіслав Голуб