“The Fate of Nazi-Looted Art from Kyiv Museums in East Prussia” Dr. Patricia Kennedy Grimsted

February 2, 2013


Dr. Patricia Kennedy Grimsted, Senior Research Associate at the Ukrainian Research Institute at Harvard University, will speak on the tragic fate of major collections of art and icons from two Kyiv museums looted by the German occupants during World War II and transported to East Prussia, a story long suppressed under Soviet rule.

ДОПОВІДЬ ПАТРИЦІЇ ҐРІМСТЕД У НТШ-А

2 лютого 2013 року у лекційній залі Наукового Товариства ім. Шевченка в НТШ-А відбулася доповідь д-ра Патриції Ґрімстед на тему: «Доля мистецьких цінностей, вивезених нацистами з музеїв Києва до Східньої Прусії». Д-р Ґрімстед є старшим науковим співробітником Українського Наукового Інституту при Гарвардському університеті. Модератором програми була д-р Мирослава Знаєнко.

Мирослава Знаєнко представляє Патрицію Ґрімстед

Як зазначила модератор, д-р Ґрімстед досліджує трагічну долю колекцій ікон та творів образотворчого мистецтва, які до війни були власністю київських художніх скарбниць, зокрема Музею західнього та східнього мистецтва. Музей носить ім’я його меценатів – Варвари й Богдана Ханенків. Саме на основі приватної колекції подружжя відомих підприємців цей музей створено і відкрито 1 лютого 1919 року у Києві.

Патриція Ґрімстед

Демонструючи численні світлини, д-р Ґрімстед, зокрема, розповіла про те, що в особистих зібраннях Ханенків зосереджувалися прадавні статуї з Єгипту, бронзова скульптура, античні твори із глини й скла, скульптура Греції й Риму, предмети старовини з Візантії, ікони, тканини та прикраси Київської Русі. Д-р Ґрімстед розповідала про обставини, за яких значна частина цих цінностей під час відступу німців з Києва у 1943р. були вивезені спочатку до Кам’янця-Подільського та Рівного, а відтак до Східньої Прусії (Кеніґсберг).

Після поразки Німеччини у Другій світовій війні вивезені на захід колекції київських музеїв потрапили у руки переможців. Командуванням Совєтської Армії мистецькі цінності разом з іншими воєнними трофеями були перевезені переважно до Москви та Ленінграду. Навколо процесу реституції цих скарбів виникло і досі існує чимало труднощів: на них – з наведенням численних прикладів – детально зупинилася доповідачка.

На думку д-ра Ґрімстед, втрати та збитки, завдані лихоліттями другої світової війни мистецьким цінностям на території Східньої Европи, все ще вивчені незадовільно. Одна з причин – закритість джерел та архівів, переусім тих з них, що перебувають на території Росії.

Найбільше руйнувань мистецькі цінності зазнали на території України: частка пошкоджених, знищених або загублених під час війни творів мистецтва становить дві третини від усіх подібних втрат на території колишнього Совєтського Союзу.

У 2011 році, працюючи у архівах м. Москви, д-р Ґрімстед знайшла копії німецьких описів предметів старовини, вивезених із Києва до Східньої Прусії. Складені з німецькою докладністю, ці описи містять навіть інвентарні номери колишніх експонатів київських музеїв. Свого часу в перебігу військових дій ці описи були взяті під опіку армією США і відтак були передані до Нюрберґського трибуналу. За словами доповідачки, в результаті її контактів з дирекцією музею Богдана і Варвари Ханенків виявилося, що про наявність таких описів у Києві дотепер не знали; відповідну публікацію д-р Ґрімстед приготовляє до друку.

Для ілюстрації труднощів процесу реституції доповідачка навела свіжі приклади. Два експонати – картини флямандських майстрів після війни різними шляхами потрапили до краєзнавчого музею міста Пермі (Росія), звідки їх після довгого часу повернуто до Києва. Одну картину з київського музею Ханенків порівняно недавно виявлено у Лондоні. Що більше: за словами доповідачки, буквально кілька днів тому на одному авкціоні у Нью-Йорку ідентифіковано ще одну картину з числа вивезених під час війни з музею Ханенків. Очікується, що нинішній український уряд звернеться з відповідним поданням про реституцію цінної знахідки. Пошуки тривають, і це, на переконання д-р Патриції Ґрімстед, дає надію, що вивезене під час війни з музею Ханенків буде поступово повернуто законним власникам. Після завершення доповіді у залі виникла зацікавлена дискусія, присутні ставили багато запитань.
Сергій Панько

Під час доповіді