Presentation of the Encyclopedia of Ukrainian Diaspora, Volume 1, United States of America, Book 3

September 15, 2018

Orest Popovych, editor

Shevchenko Scientific Society

15 вересня 2018 року  Наукове Товариство ім. Шевченко розпочало академічний сезон презентацією нового видання – Третьої книги Американського тому Енциклопедії Української Діяспори.

Зі вступним словом виступила д-р Галина Гринь, президент НТШ-А.

Д-р Орест Попович, головний редактор Треньої книги ЕУД, презентуючи Енциклопедію, розповів про історію енциклопедичного видання і, зокрема, про працю над Третьої книгою.

У своєму слові д-р Попович сказав: “Американський Том ЕУД зафіксовує для історії внески і досягнення українців у своїх громадах – це очевидне, але Третя Книга представляє також ряд українців, яких досягнення є загально-американського, а то й світового значення. Кілька прикладів, вибірково: Ігор Сікорський, винахідник гелікоптера; Йосиф Харик, творець американської системи комунікаційних сателітів в просторі; астронавтка Стефанишин-Пайпер, яка ходила в космічному просторі; член НТШ-А (свого часу й Управи) Андрій Храпливий, світової слави піонер в галузі волоконної оптики (файбер оптікс); Степан Тимошенко, академік, світової слави науковець, основоположник теорій міцности матеріялів, пружности та коливань; Святослав Трофименко, довголітній член і віце-президент НТШ-А, міжнародньої слави хемік; Віра Фарміґа, фільмова і телевізійна зірка; Василь (Вільям) Шуст, театральний актор. Цей список слави можна б продовжити.

А накінець про нашу найцікавішу знахідку: усі ми знаємо ту найславнішу американську картину з 2 Світ. війни, де відділ Американської Морської Піхоти підносить прапор на острові Іво Джіма – з неї у Вашінґтоні спорудили бронзовий пам’ятник. Але мало хто знає, що провідником того відділу був іміґрант з Пряшівщини, старший сержант Михайло Стренк. Академік НАНУ Микола Мушинка, колишній голова НТШ у Словаччині, дослідив, що родина Стренків, яка дотепер живе коло Пряшева в українському селі, уважає себе українцями і належить до українського товариства. ЕУД є першим джерелом у діяспорі, якед відзначило цього амриканського героя українського роду. Ми маємо для Стренка гасло з його світлиною, а на обкладинці дали ту “ікону“ з підняттям прапора на острові Іво Джіма. Слід згадати, що кілька днів після підняття того прапора, Михайло Стренк поляг в бою з японцями. Ми подарували примірник Третьої Книги академікові Мушинці. Він відписав захоплено, що книгою “любується“ (його слова), і що напише рецензію на цілий Американський Том.”

 

Наукове Товариство ім. Шевченка в Америці видало Третю книгу Американського тому Енциклопедії Української Діяспори (ЕУД), літери С-Я. Обсяг книги складається з 517 сторінок основного тексту, 16 сторінок вступу та 8 сторінок ілюстрацій. У книзі 1322 гасла, 850 світлин та ілюстрацій, 4 таблиці з числовими даними і дві кольорові карти.

Головний редактор Орест Попович, співредактор Олександер Лужницький. Першу книгу Американського тому ЕУД, літери А-К видано у 2009 році; Другу книгу, літери Л-Р – в 2012 році.

Редактори перших двох книг – Василь і Дарія Маркусі.

Замовляти Енциклопедію Української Діяспори. Т.1. США, Книги 1 (А-К), 2 (Л-Р). 3 (С-Я) за адресою:

63 4th Ave., New York, NY 10003 або info@shevchenko.org

Ціна комплекту з 3-х книг – $100 (з пересилкою)

Ціна однієї книги – $40 (для членів НТШ-А – $32) + пересилка $6.