Bечір пам’яті д-ра Володимира Стойка (1925-2006)

June 10, 2006

дійсного члена НТШ-А,
віце-президента Світової Ради НТШ
голови Контрольної Комісії НТШ-А,
професора-емерита історії Мангетен Коледжу,
голови Фундації Українського Вільного університету,
редактора часописів“Горизонти”,
“The Ukrainian Quarterly”


Відбувся вечір пам’яті д-ра Володимира Стойка. Зі своїми спогадами виступили д-р Орест Попович, голова НТШ-А, д-р Лариса Онишкевич, д-р Іван Головінський, були зачитані спогади д-ра Леоніда Рудницького та Ігоря Сохана. Від родини зі словом подяки виступила Роксоляна Стойко.

Орест Попович Лариса Залеська Онишкевич

Слово Ореста Поповича
на Меморіяльній програмі, присвяченій
д-рові Володимирові Стойкові

То було десь взимі, як ще тільки зароджувалися пляни про склад нової Управи нашого Товариства, коли я подзвонив до д-ра Володимира Стойка, не знаючи, що він хворіє, і запросив його кандидувати на пост Заступника Голови НТШ-А в галузі інформації і преси, пост, що відповідав би його великому досвідові як редактора, останньо редактора “Юкрейнієн Квортерлі”.

Колеґа Влодко, як то я називав Покійного, подякував за моє запрошення , і не відмовив мені в принципі, але відповів, що з огляду на стан його здоров’я, він покищо не може кандидувати на такий пост, хоч не виключає такої ролі для себе в майбутньому. Наразі, сказав д-р Стойко, він бажав би служити в Управі як її вільний член. Це бажання д-ра Стойка я передав Номінаційній Комісії, яка його і прийняла.

Наведений приклад говорить багато про характер і почуття обов’язку, які керували Покійним ціле життя. Навіть знеможений недугою, д-р Стойко був дальше готовий до кінця працювати для нашого Товариства, для ЙОГО Товариства, якому він присвятив великий шмат свого життя.

У давніших каденціях, д-р Володимир Стойко займав пост Заступника Голови і Наукового Секретаря; в безпосередньо минулій каденції він очолював Контрольну Комісію. Це – в американському НТШ. У світовому НТШ, він був Заступником Голови Світової Ради, тобто Віце-президентом Світового НТШ.

У нашій розмові, колеґа Влодко позитивно оцінив мою кандидатуру на Голову НТШ-А, заявив мені свою підтримку і співпрацю. Я, у свою чергу, побажав йому якнайшвидшого видужання, і з надією, що він все-таки зможе перебрати уряд Віце-президента НТШ-А від інформації. Ми попрощалися. Тоді я не знав, що це вже востаннє.

Нам в НТШ, що працювали і спілкувалися з колеґою Влодком, Покійний залишиться в пам’яті назавжли, перш за все як людина високої особистої культури, як правдивий джентльмен. Як історик, повний професор університету, д- р Стойко в дискусіях, тут в цій залі, не вагався твердо обстоювати свої позиції, коли було треба, але він умів це робити чемно, спокійно, зрівноважено, без піднесеного голосу. Він шанував своїх співрозмовників, не викликував конфліктів, завжди стремів до злагоди.

Нам в НТШ бракуватиме тих розумних порад, тих здорових, обдуманих опіній, того конструктивного прикладу колеґи Влодка, але ми їх не забудемо.

Хвилина мовчання На вечорі пам’яті

Кажуть, що людина провела повноцінне життя тоді, коли вона залишила цей світ в кращому стані, ніж його застала. Думаю, що Володимир Стойко задовольнив ці критерії багатократно: як провідний студентський, а відтак громадський, діяч; як член ОУН, як організатор Пласту і пластун; як педагог, науковець, редактор, член Управи і Президій НТШ, як батько родини, а понад усе – як український патріот. Усіх нас, хто знали його, Володимир Стойко збагатив своїм життям, своїм прикладом.
Пам’ять про колеґу Влодка Стойка ми в НТШ-А збережемо навіки.

Іван Головінський Роксоляна Стойко-Лозинська
Марія Лозинська, Аскольд Лозинський, Данило Дзядів, Оксана Дзядів, Мирослава Стойко, Роксоляна Лозинська