Україна напередодні вирішальних виборів 2012

September 15, 2012


Учасники:

Григорій Грабович
(НТШ-А/Гарвардський університет)
Валерій Кучинський
(Колюмбійський університет)
Михайло Мінаков
(Києво-Могилянська академія)
Олександер Мотиль
(НТШ-А/Ратґерський університет)

Олександер Мотиль, Григорій Грабович, Валерій Кучинський, Михайло Мінаков

15 вересня 2012 р. після літньої перерви в НТШ-А розпочався черговий щорічний цикл доповідей та тематичних програм для громади. «Україна напередодні вирішальних виборів 2012» – так називався «круглий стіл», в якому взяли участь Президент НТШ-А, професор Гарвардського університету д-р Григорій Грабович, Постійний Представник (2001-2006рр.) України в ООН, викладач Колюмбійського університету Посол Валерій Кучинський, доцент Києво-Могилянської академії, фулбрайтівський стипендіат 2012-13 рр., дослідник Центру В.Вілсона при Кеннанівському інституті Михайло Мінаков та професор Ратґерського університету (Нью-Джерзі) д-р Олександер Мотиль.

Григорій Грабович Олександер Мотиль

Представивши присутнім учасників «круглого столу», модератор програми д-р Григорій Грабович зазначив, що його особисті оцінки передвиборчого становища в Україні тісно пов’язані зі спостереженнями та враженнями від останніх подорожей до України. У суспільстві, особливо серед інтеліґенції, поширені настрої апатії та зневіри, що, на думку доповідача, не відповідають реальним перспективам українців на майбутнє. «Суспільство повинно перейти через нові виклики, адже нинішнє велике випробовування готує нас до перелому та оновлення», – наголосив д-р Григорій Грабович. Усупереч заявам песимістів політичний процес в Україні розвивається досить динамічно і характеризується значною активністю великої кількости громадян. Особливо помітним це буває під час демонстрацій та протестів проти контроверсійних рішень влади, таких як внесення змін до податкового кодексу, перегляд мовного законодавства тощо. У суспільстві акумулюється енерґія спротиву, і вона обов’язково виявить себе у недалекому майбутньому, – цією думкою д-р Григорій Грабович зробив почин до подальшої дискусії.

Доцент КМА Михайло Мінаков навів головні причини, завдяки яким Партія Реґіонів очевидно «переможе» на парляментських виборах восени цього року. За його словами, Президент збереже контроль за Верховною Радою, а інтриґа виборів лише в тому, чи буде у Президента конституційна більшість в новій Верховній Раді, чи ні. Доповідач зробив порівняльну аналізу соціологічних опитувань, проведених в Україні від початку 2012р. Ще навесні рейтинґ Партії регіонів впав до рекордно низького рівня у 10-15 відсотків, і її керівництво змушено було вдатися до надзвичайних заходів, спрямованих на підвищення рівня своєї підтримки серед виборців східніх та південних областей України. У цьому найважливішу ролю зіграв протягнутий через Верховну Раду закон, завдяки якому російська мова стала в цих областях де-факто офіційною. Як наслідок електоральним менеджерам керівної партії вдалося підняти підтримку ПР до рівня відсотків у вересні.

На думку М.Мінакова, ці вибори приведуть до парляменту чимало депутатів нового покоління. Щоправда, сам принцип «фільтрування» людей у владі залишається тим самим: родинні зв’язки, спільний бізнес та участь у спільних правопорушеннях. Дарма чекати на те, що нове покоління депутатів змінить якість української політики. Також Михайло Мінаков охарактеризував головні риси передвиборчого процесу в Україні, що має всі ознаки «фасадної, керованої демократії». Зокрема, він зупинився на фактах значного погіршення ситуації зі свободою і непідцензурністю ЗМІ. Вже зараз помітно, що опозиція має значно менше доступу до ЗМІ, а незалежний аналіз подій на загальнонаціональних телевізійних каналах відсутній.

Валерій Кучинський Миха
йло Мінаков

За словами Михайло Мінакова, ситуація в ЗМІ все більше нагадує ситуацію 2004 року. Це скликання Верховної Ради буде ухвалювати нову версію Конституції. Від виборів залежатиме те, наскільки сильно нова Конституція втілюватиме авторитарні тенденції сучасности. І хоч чекати на демократичні зміни України від цього скликання не треба, від нього залежатиме глибина авторитарності реформованої української держави, – такого висновку дійшов доповідач на завершення свого виступу.

Всім зрозуміло, що Партія реґіонів оголосить себе переможцем парламентських виборів 28-го жовтня, – так розпочав свій виступ д-р Олександр Мотиль. До речі, всі це знали вже давно, бо ПР ніколи не була і ніколи не буде готова віддати владу демократичним шляхом. Єдине питання стосується того, наскільки ПР буде мусити фальсифікувати висліди виборів: багато чи дуже багато, – зазначив промовець і додав, що оскільки багато українців правдоподібно не братиме участи у виборах, – чи то з апатії, чи то з надмірно критичного ставлення до опозиції, – рівень фальсифікацій, мабуть, не буде кричуще високим. Відтак ПР зможе проголосити, що вибори були чесними та вільними.

Але вибори нічого не змінять, – вів далі д-р Мотиль. За останні два роки Януковичеві вдалося повністю зруйнувати гібридні, демократично-авторитарні політичні інституції і на їх місце поставити «султанівський» режим, в якому вся влада підлягає йому і його сім’ї. Більш докорінної руїни бути вже не може. З одного боку, ця руїна посилює авторитарні претензії султанівського режиму. З іншого боку, це руйнування створило своєрідне «дике поле», на якому нарешті буде можливе будування стабільних демократичних інституцій, позбавлених будь-яких залишків колишнього «совка». А цей момент неминучий, бо колапс султанівського режиму, який у своїй суті нестабільний і гнилий, неминучий. Тоді українське громадянське суспільство, яке є і залишиться сильним, матиме нагоду створити новий, пострадянський, постянуковичівський лад.

Посол Валерій Кучинський ставив питання сучасного становища в Україні у ширшому, міжнародному контексті. Він зупинився на фактах, які свідчили, що міжнародна спільнота з певними надіями зустріла у 2010р. обрання В.Януковча президентом України. Світове співтовариство сподівалося, що процес інтеґрації України до европейських структур пришвидшиться, про це начебто свідчив і той факт, що свою першу міжнародну візиту Віктор Янукович здійснив до Брюсселю. Та в подальшому невиважені потягнення України на міжнародній арені призвели до значного падіння іміджу нашої держави в світі, стосунки Києва з Вашінґтоном та европейськими столицями значно погіршилися. Не склалися у В.Януковича і стосунки з московськими можновладцями, які дозволяють собі прояви демонстративної неповаги до глави української держави.

Великі ускладнення для українського керівництва принесли тюремні увʼязнення Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, інших політичних супротивників. Це призвело до повної ізоляції Віктора Януковича в Европі. Ідея евроатлантичної інтеґрації України, приєднання до НАТО зникла з порядку денного, хоча конструктивна праця з Альянсом в окремих галузях повністю не завмерла. Брак розвитку співпраці з країнами Европи нинішня українська влада намагається якось компенсувати ініціятивами розвитку економічних контактів та отримання кредитів від країн Південної Азії: Китаю, Індії, Японії. Але вирішальними для України залишаються внутрішньоекономічні негаразди, невдоволення населення сягає критичного рівня. У цих умовах не залишається ніякого сумніву, що результати виборів в Україні будуть значною мірою сфальсифіковані.

Під час проведення «круглого столу» виявлялося зростання інтересу американських українців до підготовки чергових парляментських виборів в Україні, виступи доповідачів викликали жваву дискусію та багато запитань присутніх.

Пресова група НТШ-А