“Історія Наукового Товариства ім. Шевченка в Америці” Андрій Чемеринський

October 28, 2006


Роман Андрушків

Вступне слово зачитав д-р Роман Андрушків

28 жовтня в приміщенні Наукового Товариства ім. Шевченка відбулася доповідь на тему „Історія Наукового Товариства ім. Шевченка в Америці”. Символічно, що таку тему було піднято в переддень 59–ої річниці з часу заснування Товариства на американському континенті (29.10.1947 – відбулися перші установчі сходини).

Висвітлював проблематику розвитку та становлення Товариства історик з Івано-Франківська (Україна) мгр. Андрій Чемеринський. Озвучені ним матеріали доповіді були базовані на підставі архівних джерел – як з архіву НТШ в Ню Йорку, так і на підставі фондів архіву єпископату УГКЦ в Стемфорді.

Андрій Чемеринський

Доповідача представив перший заступник Голови НТШ Роман Андрушків, який охарактеризував його дослідницьку працю та діяльність в сфері громадського життя.

Доповідь складалася з кількох частин. Перша частина виступу була присвячена історіографії проблеми – від 1949 року до цього часу. Значну увагу було надано першому етапу діяльності Товариства в Америці (1947-52 рр.), основним напрямам його праці, характеристиці членів першої Управи, а також голові проф. М.Чубатому.

Вся доповідь була побудована у формі „образків з життя” різноманітних періодів праці НТШ. Присутні могли почути про працю науковців в Комітеті будови пам’ятника Т.Шевченку у Вашінгтоні, довідатися про створення „верстату праці” для науковців – бібліотеки, архіву, купівлі Дому Української Культури.

Окремо було висвітлено співпрацю Товариства з українською громадою, прозвучали згадки про жертводавців НТШ – родину Данильченків, С.Угорчака та інших.

Прозвучала розповідь про ряд проектів, які реалізовувалися за допомогою НТШ – українізація програмного продукту корпорації „Microsoft”, боротьбу за український правопис, археологічні розкопки в Батурині.

Завершилась доповідь на інформації про працю сучасної Управи Товариства – її планах в сучасному та майбутньому, запровадженні нових напрямків діяльності (зокрема, постдокторських стипендій).

Вся доповідь ілюструвалася мгр. А.Чемеринським світлинами – які давали можливість побачити, як чільників Товариства, так і друковані видання впродовж 59 років.

Завершенням доповіді стали виступи присутніх. Частина з них мала змогу розповісти про своє бачення історичного розвитку НТШ в Америці на підставі власного досвіду.

Праця над дослідженням історії НТШ на американському континенті не завершилась, триває збір джерельних матеріалів та їх подальше опрацювання.

Ольга Кузьмович, Василь Махно, Роман Андрушків,
Андрій Чемеринський, Орест Попович