October 28, 2006
![]() |
Роман Андрушків |
Вступне слово зачитав д-р Роман Андрушків
28 жовтня в приміщенні Наукового Товариства ім. Шевченка відбулася доповідь на тему „Історія Наукового Товариства ім. Шевченка в Америці”. Символічно, що таку тему було піднято в переддень 59–ої річниці з часу заснування Товариства на американському континенті (29.10.1947 – відбулися перші установчі сходини).
Висвітлював проблематику розвитку та становлення Товариства історик з Івано-Франківська (Україна) мгр. Андрій Чемеринський. Озвучені ним матеріали доповіді були базовані на підставі архівних джерел – як з архіву НТШ в Ню Йорку, так і на підставі фондів архіву єпископату УГКЦ в Стемфорді.
![]() |
Андрій Чемеринський |
Доповідача представив перший заступник Голови НТШ Роман Андрушків, який охарактеризував його дослідницьку працю та діяльність в сфері громадського життя.
Доповідь складалася з кількох частин. Перша частина виступу була присвячена історіографії проблеми – від 1949 року до цього часу. Значну увагу було надано першому етапу діяльності Товариства в Америці (1947-52 рр.), основним напрямам його праці, характеристиці членів першої Управи, а також голові проф. М.Чубатому.
Вся доповідь була побудована у формі „образків з життя” різноманітних періодів праці НТШ. Присутні могли почути про працю науковців в Комітеті будови пам’ятника Т.Шевченку у Вашінгтоні, довідатися про створення „верстату праці” для науковців – бібліотеки, архіву, купівлі Дому Української Культури.
Окремо було висвітлено співпрацю Товариства з українською громадою, прозвучали згадки про жертводавців НТШ – родину Данильченків, С.Угорчака та інших.
Прозвучала розповідь про ряд проектів, які реалізовувалися за допомогою НТШ – українізація програмного продукту корпорації „Microsoft”, боротьбу за український правопис, археологічні розкопки в Батурині.
Завершилась доповідь на інформації про працю сучасної Управи Товариства – її планах в сучасному та майбутньому, запровадженні нових напрямків діяльності (зокрема, постдокторських стипендій).
Вся доповідь ілюструвалася мгр. А.Чемеринським світлинами – які давали можливість побачити, як чільників Товариства, так і друковані видання впродовж 59 років.
Завершенням доповіді стали виступи присутніх. Частина з них мала змогу розповісти про своє бачення історичного розвитку НТШ в Америці на підставі власного досвіду.
Праця над дослідженням історії НТШ на американському континенті не завершилась, триває збір джерельних матеріалів та їх подальше опрацювання.
![]() |
Ольга Кузьмович, Василь Махно, Роман Андрушків, Андрій Чемеринський, Орест Попович |