April 12, 2014
Юрій Шевчук |
В рамках програми відзначення 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка в НТШ-А демонструвався двосерійний фільму «Тарас Шевченко» (1926), скорочена версія (120 хвилин). Це німий фільм з підписами російською мовою і англійськими субтитрами є цікавим історичним документом про становлення кінематографічного шевченківського канону в підсовєтській Україні.
Вступне слово виголосив Юрій Шевчук, директора Українського кіноклубу Колюмбійського університету
«Тарас Шевченко»
Одеська кінофабрика ВУФКУ, 1926
Режисер Петро Чардинін
У ролях: Амвросій Бучма, Василь Людвінський, Іван Худолеєв, Микола Панов, Матвій Ляров, Іван Замичковський, Юрій Шумський
Перший український байопік і перший фільм про життя Шевченка, фільм, що визначав канони візуальної репрезентації біографії поета до виходу однойменного фільму Ігоря Савченка у 1951 році. На момент створення був однією з найкоштовніших постановок в українському радянському кіно: уперше для підготовки до зйомок були залучені спеціалісти з історії, етнографії, літературознавства тощо. Художнє оформлення фільму створив видатний художник-модерніст, академік Василь Кричевський, фільм консультував Сергій Єфремов, а роль Тараса Шевченка у картині блискуче виконав Амвросій Бучма. Цікаво, що перша третина фільму, «Маленький Тарас», на створення якого значною мірою вплинула дружина Чардиніна, засновниця жанру радянського дитячого кіно Маргарита Чардиніна-Барська, існувала як окремий дитячий фільм.
Попри статус найбільшого українського досягнення режисера Петра Чардиніна, критики зустріли «Тараса Шевченка» неоднозначно. Картині закидали відсутність твердого кістяка, а то й «сценарію», замість якого Чардинін начебто вів лише датований перелік подій з життя Шевченка, між якими не було причинно-наслідкового зв’язку. Кінознавці 1920-х не змогли оцінити таких рідкісних на тому етапі розвитку кіно прийомів як спогади й цитування рядків з творів Шевченка, що були композиційно використані як сполучна ланка між епізодами. Втім, складений із кількох новел, що ілюструють життя Шевченка-юнака, солдата, поета, «Тарас Шевченко» з тріумфом демонструвався в Україні й закордоном та став найуспішнішим кінопроектом України в 1926 році.