May 7, 2011
Ярослава Ґеруляк |
7 травня 2011 року доповідачем в лекційній залі Наукового товариства ім. Шевченка в Ню Йорку була маґістер історії мистецтва Університету Нортвестерн (Чикаґо) Ярослава Ґеруляк. Вона виступила з лекцією на тему «Священні символи України: від палеоліту до сучасности». Перед початком лекції модератор програми Василь Махно ознайомив присутніх із творчою біографією Ярослави Ґеруляк, стисло охарактеризував її здобутки як мистецтвознавця, маляра і науковця, згадав про її численні мистецькі виставки в різних містах світу і вказав на мистецьку кераміку як на улюблений жанр мисткині.
Під час дискусії | Ярослава Ґуруляк і Пані Романишин |
Мандрівкою в минуле назвала свою розповідь Ярослава Ґеруляк і розгорнула на екрані численні прозірки творів ужиткового мистецтва, знайдених різними дослідниками на території України. У переважній більшості це були зображення людей, створені у період від початку епохи палеоліту і протягом наступних століть. Усі ці і багато інших подібних творів мистецтва допомагають нам відповісти на питання «хто ми є» і «звідки походимо», – наголошувала доповідачка. Найбільшу увагу Ярослава Ґеруляк приділила зображенням жінок епохи трипільської культури.
Ярослава Ґеруляк |
Найбільший інтерес присутніх викликали знахідки, які відносяться до Мізенської стоянки на території сучасної Чернігівщини. Серед жіночих статуеток багато таких, що виготовлялися з бивнів мамута. Вони несуть певні типологічні риси, і їх можна по-різному клясифікувати на основі подібностей та розбіжностей. Зображення жінок часто включають елементи фавни: крила птахів, хвости риб тощо. Вражає подібність цих зображень із традиційними елементами української вишивки, – численні підтвердження цьому на прозірках виглядали надзвичайно переконливо. Чисто жіночим винаходом Ярослава Ґеруляк вважає і антропоморфні керамічні горщики. Зацікавлена авдиторія, яку того вечора складали не тільки члени НТШ-А, але й численні гості, тепло вітала доповідачку і ставила їй багато запитань.
Презентація
©НТШ-А