Відео-архів новітньої історії України дар для НТШ в Америці

January 10, 2001


Іриней Юрчук презентує зразки свого відеоархіву директорові бібліотеки НТШ-А, мґр. Світляні Андрушків. Світлила Оленка Юрчук.

Гостинний дім Іринея Юрчука і його дружини Оленки з Гординських Юрчук в Лівінrстоні, Н.Дж. відразу полонить відвідувача своїм багатством зразків українського мистецтва. Але коли ми разом з директором бібліотеки НТШ-А, мґр. Світляною Андрушків, відвідували дім Юрчуків, то не задля його художнього змісту, хоча він пишається творами графіки і самого господаря, але ради того справді ориґінального архіву, що знаходиться в ньому. Тут кожну вільну стіну заповнюють полиці вщерть набиті відео- та авдіо-касетами, їх — тисячі. Більшість записів відноситься до української тематики, серед них — концерти, театральні вистави, телевізійні програми, виступи літераторів і політиків, пам’ятні події з періоду національного пробудження, а відтак і державного відродження України за останні два десятиліття. За словами п. Юрчука, його архів — це “жива історія новітньої України”.

Як це сталося, що людина, яка за фахом архітект і урбаніст, з дипломами з Купер Юніон та Колюмбійського університету в Нью-Йорку, зацікавилася до такої міри документацією історії та культури України? Адже коли батьки Іринея покидали його рідний Станиславів в 1944 році, він був ще немовлятком. Перебувши скитальщину в Німеччині, Юрчуки іміґрували в 1950 р. до штату Нью-Йорк, остаточно поселившися в містечку Амстердам, де батько Іринея занимав довгі роки посаду дяка та учителя українознавства. Ясно, що любов до всього українського прищепили ще малому Іркові його батьки, св. п. Мирослав і Нихайлина Юрчуки. “Тато жив Україною” — так пояснив це п. Іриней. Не диво, що коли в 1968 р. він здобув стипендію для заграничних дослідів, то вибрав собі, як місце призначення, Україну.

Відео-записи з України почав збирати десь з 1984 року, а згодом сам став записувати виступи поодиноких гостей і груп з України, які відвідували Північну Америку. Зокрема аранжував і записав перші концерти львівського ансамблю “Не журись” в США й Канаді. В Україні почав знімати відео-стрічки у зв’язку з референдумом 1991 року, записавши про нього кільканадцять годин матеріялу, що його відтак широко висвітлювали в Америці.

Безпосереднім поштовхом для збирання цього роду документації було бажання п. Iринея постійно інформувати про українське полі тичне і культурне життя своїх батьків, тоді вже пенсіонерів, які жили далеко від більших українських громад. Після багатьох літ в домі св. п. Мирослава Юрчука нагромадився цілий архів, що його п. Іриней рішив тепер подарувати бібліотеці НТШ-А. Цим він хоче зберегти архів свого батька не лише для майбутніх поколінь, але й для користування нашою сучасною громадою в Нью-Йорку.

Перша рата подарунку — це біля 500 відео-касет. Зазначені там такі категорії записів, як українські фільми, концерти, події в сучасній Україні, релігійні події, телепрограма “Світогляд” з Канади, тощо. Пан Юрчук обіцяв, що в майбутньому постепенно дарyватиме для НТШ-А решту своїх відео-записів, а також відповідні авдіо-касети. Наше Товариство зложило йому за це щиру подяку у формі грамоти.

Архів Мирослава Юрчука стане цінним доповненням для бібліотеки НТШ-А, яка міститься в будинку Товариства при 63 4-ій Авеню в Нью-йорку. У ній вже зберігається коло 40 000 томів книжок та 150 архівів. Матеріяли упорядковані за категоріями: довідкові, рукописні, періодичних видань, чужомовних книжок про Україну, музичних книг, діточої літератури і звукових записів. Бібліотека має свій каталог в обидвох мовах на інтернеті під адресою www.shevchenko.org та електронну пошту: е-маіl: info@shevchenko.org.

Проф. Орест Попович
голова Комісії преси НТШ-А